Tasarım İlkeleri

Yaklaşım

Fabreca ‘da yaklaşımlarımız araştırmaya, yaratıcı fikirlere ve uygulama odaklı bir tasarıma dayanmaktadır. Akılda kalıcı ve kullanılabilir alanların yaratılmasının keşfetme, sürekli devam eden bir merak süreci olduğuna inanıyoruz. Bir projenin tüm yönleriyle ele alınması bizim için çok önemlidir. Merakımız, ilham arayışındaki her bir projenin detaylarını fark etmemize neden oluyor. Bu süreç, bir projeyi, materyal kültürü, bilimi, teknolojiyi, sanatı ve peyzajı birbirine bağlayarak zenginleştirmiştir.

Önyargılara her zaman direnerek, tasarım sürecini sürekli olarak etkileyen ve ilham veren bir bilgi yelpazesinde yürütmekteyiz. Bu, projelerin planlanan bütçeler ve zaman çizelgeleri içinde gerçekleştirilmesini sağlıyor. Projelerimiz kurumsal tutumumuz ve disiplinli bir proje yönetimi ile hayata geçirilmektedir.

Tasarım İlkeleri

Araştırma

Fabreca’da, tasarımlarımızı araştırmalarımızın sonuçlarına göre tasarlıyoruz. Tüm detayları keşfedici, etkileyici ve tanımlayıcı bir tasarım. Bir problemin doğası, bağlam, yaratıcılık, hatta doğanın iç işleyişi. Ama en önemlisi, kullanıcı deneyimini düşünmek ve içgörü, sınırları zorlamamıza, sadece resmi veya formüle dayalı bir çözümü değil, gerçek etkiyi öğrenmemizi ve belirlememizi sağlıyor.

Harekete geçmeden önce bilgiyi irdeleyip ve yaklaşımını belirleyip, kararlarımızı öyle veriyoruz. Bu bizim kültürümüz ve yolumuz. Stratejiyi değiştirmeden yapılan fizibilite çalışmasıyla beraber, sürekli olarak öğrenerek ve sunduğu fırsatların araştırılmasına büyük önem veriyoruz. Araştırma, bizi hedeflerimize götüren küçük bir adım değil, aslında bizi ilerlemeye sürükleyen temel bir heyecan oluyor.

Tasarım İlkeleri

Çevre ve Koşullar

“Bir binanın performansı” cümlesinden biz çok farklı anlamlar çıkartıyoruz. Bu, sorumluluğumuzun sürdürülebilirlik kutusunu işaretlemenin de ötesine geçmesini sağlıyor. Çevresel performans, karbon ve atıkların en aza indirilmesi, enerji ve malzemelerin dikkatli kullanımıyla ilgilidir. Aradığımız ilhamı bulmak doğal süreçlere ve yapılara bakmak, yaratıcı düşünceyle yeniden kullanmak için fırsatlar aramak ve döngüsel şartlar yaratmanın yeni yollarını aramakla ilgilidir.

Mimarlık insanları, yerleri, ortamları ve toplulukları değiştirir ve biz de bu değişimin daha iyi olmasını isteriz. Yaklaşımımız, bu düşünceyi tasarım sürecinin ilk gününde bile hayata geçirmektedir. Bu bizim çalışma şeklimiz. Bize göre, mimari sürdürülebilirlik iyi tasarım ve gelecekteki esneklik ile ilgilidir. Mümkün olduğunda da ortaklarımızı uzun vadeli vizyona yatırım yapmaya teşvik ediyoruz.

Tasarım İlkeleri

Dijital Modelleme

Tasarımların modellemesi bize özgürlüğü ve müşterilerimizin hayallerini yaratmamızı sağlıyor. Sürecimizin sürekli olarak fırsatlara uyum sağlaması için tekrarlayan ve duyarlı bir süreç olmasını sağlar. Tasarım modellemesi, fikirleri tam olarak oluşturmamızı ve olanakları daha keskin bir gözle keşfetmemizi sağlar.

Yani değişim tasarımımızdan ödün vermez, onu zenginleştirir. Sürecimizde yaratıcılığın sabit kalmasını sağlar. Ürettiğimiz her model, problem çözme yaklaşımımızın dijital prototipidir. Modelleme, müşterilerimiz ve danışmanlarımızla daha anlamlı bir şekilde iş birliği yapmamızı sağlayan bir iletişim aracıdır.

Tasarım İlkeleri

İşbirliği

Fabreca Mimarlık’ta kollektif anlayış iş yaşamımızın temelini oluşturmaktadır. Belirli proje aşamaları için ayrılmak yerine, işbirliği yapmak projenin sonucuna ulaşmaktaki en etkin yönlerimizden bir tanesidir. Soru sormaya ve sorgulamaya açık bir ortamda tüm fikirlerden beslenen bir tartışma ortamında tasarımlarımızı oluşturuyoruz.

Ortaklık, yaptıklarımızın ve neyi nasıl yaptığımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Müşterilerimiz ve işbirlikçilerimiz, kendimizle aynı değerler ve vizyona benzer şekilde düşünmekteler. Bu kollektif anlayış tasarımın rolünü güçlendirmekte ve projeyi uzun soluklu bir deneyime dönüştürmektedir.

Tasarım İlkeleri

Teknoloji

Teknoloji, olağanüstü işlere imza atmamızı sağlıyor. Hem yaratıcılığa hem de verimliliğe hizmet eden tasarım teknolojilerinin kullanımı ve benimsenmesi, projelerimizin daha iyi anlaşılmasını ve dolayısıyla daha iyi tasarım yapmamızı sağlıyor. Gelişen pratik yaşamda, mimarın rolünü temel bir düzeye getiriyor. Ve bu yeni pozisyonlarda kendimize bir yer bulabiliyoruz. 🙂

Teknolojiyi bir araç olarak, stratejik çıkarımlar yapabilmek ve erken tasarım sürecinde prototip geliştirmek için kullanıyoruz. Teknoloji, yeni yollar keşfetmemizi, olaylara farklı bakış açılarıyla bakmamızı ve düşüncelerimizi şekillendirmemizi sağlıyor. Hatta teknoloji, binaları ve materyalleri nasıl şekillendirdiğimizi değiştiriyor. Modern yapım tekniklerinin sunduğu fırsatları keşfederek sürekli olarak daha iyi ve daha etkili tasarım ve yapım tekniklerini keşfediyoruz.

Call Now ButtonHemen Ara